A tárlat anyagát egy mosonmagyaróvári származású, Kaliforniában élő fizikus, Grüner György magángyűjteményéből állították össze. A több mint 120 darabos kiállítás egyedi metszetet mutat 23 modern magyar képzőművésznek az 1940-es és az 1990-es évek között készült alkotásaiból, köztük sok értékes és számos remekműnek tartott darabbal.
A tárlatot, amely Balog Zoltánnak, az Emberi Erőforrások miniszterének és Marek Madaric szlovák kulturális miniszternek a védnöksége alatt és támogatásával valósult meg, a szlovák kulturális tárca vezetője és Palkovics László, az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) felsőoktatásért felelős államtitkára nyitotta meg.
Palkovics László köszöntőjében rámutatott: a tárlat arra is alkalmat nyújt, hogy a történelem egy szakaszának és magyar alkotók műveinek bemutatásával tovább bontsa a képzeletbeli falakat a két nép között, és így közelebb hozza őket egymáshoz.
Hasonlóan vélekedett Marek Madaric is, aki azt mondta: a kiállításnak politikai felhangja is van, a szlovákok és a magyarok közelségét és barátságát mutatja, valamint azt is, hogy a két nemzet képes és hajlandó egymás kultúrájának kölcsönös gazdagítására.
A kiállítás legkorábbi művei a háború után kibontakozó Európai Iskola nevű művészcsoport legelvontabb, absztrakt művészei közé tartozó Gyarmathy Tihamér, Lossonczy Tamás, Lossonczy Ibolya és Bálint Endre alkotásai. A gyűjtemény törzsanyagát az 1950-es évek és az 1970-es évek eleje között pályájukat kezdő művészek, az úgynevezett Iparterv-generáció tagjai, köztük Keserü Ilona, Hetey Katalin, Konok Tamás, Maurer Dóra, Gáyor Tibor, Fajó János, Deim Pál, Nádler István, Hencze Tamás, Bak Imre, Haraszty István, Hopp-Halász Károly, Birkás Ákos, Rákóczy Gizella és Matzon Ákos munkái jelentik. A kiállítás legújabb darabjai a múlt évszázad kilencvenes évei utáni új törekvéseket mutatják be, ezek Wolsky András, Haász Katalin, Bolygó Bálint és Benedek Barna alkotásai.
A tárlat május végéig lesz megtekinthető.