Jump to content

20 varázslatos magyar hely, amit egyszer az életben neked is látnod kell - 2.rész

2017. 05. 26. 11:00

Igenis nem kell külföldre menni ha az ember valami szépet szeretne látni. Listánk második felében hazánkban lévő csodákat mutatunk be.

11. Balaton-felvidéki tanúhegyek

Aki már járt valaha a Balaton-felvidéken, az sosem felejti el a Tapolcai-medence szépséges hegyeit. A Balatonnal a háttérben tökéletes ez a táj. A Badacsony, a Szent György-hegy, a Csobánc, a Gulács, a Tóti-hegy, a Haláp, valamint a Balatontól messzebbre eső Somló-hegy, a Kis-Somló és a Ság-hegy alkotják a tanúhegyeket. Évmilliókkal ezelőtt, a Pannon-tenger mélyén heves vulkanikus tevékenység zajlott, ennek emlékét őrzik.

12. Tapolcai-tavasbarlang

Magyarországon nincs még egy olyan barlang, amit csónakkal járhattok be. A vízen evezve 300 méteren át gyönyörködhettek a feltörő meleg víz alkotta járatokban.

13. Tihanyi levendulás

Mintha csak egy mesében járnánk, olyan valószínűtlen a lilába öltözött tihanyi táj. A tihanyi levendulás ma már az egész félsziget szimbóluma. Az itt aratott levendula illóolaj-tartalma magasabb, mint a franciáé, ahonnan az első tövek származtak. És persze fényképezkedni sem utolsó dolog errefelé.

14. Szalajka-völgy

A Bükk hegység és az ország egyik legszebb magashegységi jellegű völgye. Feltétlenül meg kell néznetek a Szalajka-patakot, a Sziklaforrást, a Fátyol-vízesést és a vidék ipari történetét megidéző Szabadtéri Erdészeti Múzeumot. A Fátyol-vízesés hazánk egyik természeti ajándéka. A karsztforrásokból eredő patakok vizéből lerakódott mésztufa lépcsőszerű képződményt hozott létre, a rajta fátyolosan lezúduló tiszta víz csodálatos látványt nyújt.

15. Hegyestű

A Hegyestű (vagy Hegyes-tű) egy tanúhegy a Balaton-felvidéken, a Káli-medence keleti peremén. Egy vulkán egykori kráterében jött létre ez az Európában is ritkaságszámba menő, csodás képződmény. A magma megrekedt, és hűlése során öt- és hatszögletű, 20–40 cm átmérőjű bazaltoszlopokká szilárdult, melyek orgonasípszerűen, szorosan egymás mellett állva a hegycsúcs irányában összehajlanak.

16. Megyer-hegyi tengerszem

A Sárospatak fölötti Megyer-hegyen lévő tengerszemnél a sziklafalak helyenként 70 méterre magasodnak a víztükör fölé. A tájat emberkéz formálta, a 15. századtól bánya működött itt, majd a bányaudvart esővíz töltötte fel.

17. A Gaja-szurdok és a római fürdő

Bakonynána a Zirci kistérségben található. Leghíresebb része a csodálatos Gaja szurdokvölgy. A völgy váratlanul összeszűkül és a patak a két függőleges sziklafal alkotta szurdokba ömlik. A szurdokhoz kora tavasszal érdemes kirándulnotok, miután elolvad a hó. A Gaja-patak ilyenkor látványosan, bővizűen zuhog bele a sziklákkal körbefogott tavacskába.

18. Hollókő

Magyarország világszerte ismert palóc faluja, kontyolt nyeregtetős parasztházakkal, áttört faragással díszített, faoszlopos tornácokkal. Ha erre jártok, az Ófalu mellett a Falumúzeumot, a Postamúzeumot, a Hollókői Tájházat, a Babamúzeumot, a Szövőházakat, valamint Kelemen Ferenc fafaragó kiállítását és házát, a katolikus templomot és a Hollókői várat is nézzétek meg!

19. Tisza-tavi Ökocentrum és Vízi Sétány

A Vízi Sétányt Poroszló mellett a tó belső területén találjátok. A víz fölött cölöpökre épített 1500 méteres palló-úton kényelmes sétával fedezhetitek fel a Tisza-tó természeti értékeit. A Vízi Sétány menetrend szerint közlekedő 20 személyes kishajóval közelíthető meg. A Tisza-tavi Ökocentrum a Tisza-tó és a Tisza-völgy természeti kincseit mutatja be. Az édesvízi akvárium egyedülálló élmény.

20. A Nádasdy-kastély

Igazi mesevilág, ez az egyetlen, Tudor-stílusban épült romantikus magyar kastély. A Nádasdy-kastély falai egy örök szerelemnek állítanak emléket Nádasladányban. Gróf Zichy Ilona mindössze 24 éves volt, amikor meghalt, de a kastélyt építtető férje, Nádasdy Ferenc minden szobát úgy rendeztetett be, mintha még mindig élne imádott felesége.

(Forrás: legjobbitthon.hu)